projekty15/16

ZAPRASZAMY
do wspólnej zabawy

,,SCOOBY-DOO!
i TAJEMNICZA GRA”,

która odbędzie się 04.06.2016 r.

od godziny 15:00

w Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach.

DSC06486AAAA

 

Czeka na Was dobra zabawa
oraz nagrody!

To gwarantuje Wam Tajemnicza Spółka,
czyli SŁODZIAKI Z TV PAKIProgram CEO „WŁĄCZ SIĘ. MŁODZI I MEDIA”

Pod takim tytułem rozpoczynamy kolejną kampanię społeczną w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej "WŁĄCZ SIĘ. MŁODZI I MEDIA". Pierwszym naszym zadaniem było przeprowadzenie sondażu wśród gimnazjalistów na temat ulubionej książki. Jesteśmy po sesji zdjęciowej, podczas której pokazujemy, że czytać można zawsze i wszędzie. Obecnie przygotowujemy niespodziankę dla najmłodszych.

Jeśli interesują Was nasze działania związane z książką, koniecznie odwiedźcie nasz
blog SŁODZIAKI Z TV PAKI

DSC06426AAA

 

ZAPRASZAMY DO AKTYWNEGO WŁĄCZENIA SIĘ

DO NASZEJ AKCJI.

PROJEKT "SILESIAN CUISINE" JUŻ UKOŃCZONY!!!

Grupa pięciu zaangażowanych i pracowitych uczennic klasy IIC - Aleksandra Wojaczek, Agata Oślizło, Milena Mazurek, Bianka Korbel oraz Paulina Kieś - w dniu 13 maja 2016r. ukończyły prace nad projektem edukacyjnym pt. "Silesian cuisine for foreigners - step by step. Kuchnia śląska dla obcokrajowców - krok po kroku".

Celem projektu było m.in.:

  • poszerzenie wiedzy o lokalnych potrawach i sposobie ich przyrządzania
  • poznanie słownictwa dotyczącego Śląska w języku angielskim
  • poznanie słownictwa dotyczącego składników pokarmowych lokalnych potraw w języku angielskim
  • rozwinięcie wiedzy na temat kultury i tradycji lokalnych
  • samodzielne gromadzenie informacji z różnych źródeł

Uczennice wykazały się świetnymi umiejętnościami językowymi, fotograficznymi, a przede wszystkim kulinarnymi! W tym momencie należą się specjalne podziękowania mamom, które bardzo aktywnie zaangażowały się w powstanie śląskich specjałów - DZIĘKUJEMY! 

Końcowym etapem pracy dziewczyn jest prezentacja zawierająca kompletny przepis w języku angielskim na pyszny śląski obiad. Zachęcamy do zapoznania się z efektem ich pracy TUTAJ

 

OPIEKUN PROJEKTU:

Justyna Sitek-Drapała

Piąta edycja projektu: "Jeżdżę na łyżwach"

            Gminny Uczniowski Klub Sportowy Lider działający przy Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach już po raz piąty zorganizował wyjazdy na lodowisko do Pszowa  dla uczniów szkół Gminy Gaszowice: Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Szczerbicach oraz Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki       w Gaszowicach.

Wyjazdy odbywały się co sobotę o godz 7.30 przez trzy miesiące. Miały na celu pokazanie, jak przyjemna jest taka forma rekreacji ruchowej.

Prezes GUKS Lider, mgr Mariusz Gawliczek podkreśla, że mimo tak wczesnej pory organizatorzy nie mogli narzekać na frekwencję - autobus był zawsze pełny. Uczniowie pokrywali tylko koszty wejścia na lodowisko. Opiekę nad łyżwiarzami sprawowały nieodpłatnie nauczyciele szczerbickiej i gaszowickiej szkoły podstawowej oraz piecowskiego gimnazjum: Justyna Gawrońska, Agnieszka Chowaniec, Alicja Borkowska, Bogdan Langer, Sonia Nowak, Małgorzata Psota, Aleksandra Walkowicz, Klaudia  Wojaczek, Dorota Bienek, Łukasz Wojaczek, Stanisława Janyga, Iwona Wolnik, Cezary Stachura, Alicja Górecka, Hanna Goworowska, Joanna Biskup oraz Animator z Orlika Adrianna Wojaczek.

Ostatni wyjazd na pszowskie lodowisko odbył się 18 marca. Na pożegnanie wykonano zdjęcie grupowe, a uczniowie zostali poczęstowani słodyczami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu. Przede wszystkim: Urzędowi Gminy Gaszowice, Radzie Rodziców przy  Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach oraz Dyrektorom Szkół.

Pamiętajmy o tym, iż tak samo kiedyś zaczynał nasz złoty medalista olimpijski  z Soczi, Zbigniew Bródka. Może i wśród uczestników naszego projektu są przyszli olimpijczycy? Czas pokaże…

Do  zobaczenia w październiku !      
GUKS

wyjazd 2017

 


wyjazdy z lat porzednich

 

Uczniowie Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej w Piecach w drugim semestrze roku szkolnego 2015/2016 przystąpili do ogólnopolskiego programu WŁĄCZ SIĘ. MŁODZI I MEDIA. Jest to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany z Fundacją EVENS przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z CEO współpracowaliśmy dwukrotnie - w ramach programu ETNOLOG. Zaloguj się na ludowo! (blog ETNOPIECE) oraz KULTHURRA! Zajęcia artystyczne w szkole.

We współczesnym świecie istnieje potrzeba kształcenia kompetencji uczniów związanych z odbiorem i tworzeniem mediów, szczególnie NOWYCH MEDIÓW. Udział w programie ma na celu nabywanie i rozwijanie kompetencji medialnych wśród młodzieży. Jedną z nich jest umiejętność wyszukiwania informacji w różnych źródłach. Kolejne to: tworzenie własnych wypowiedzi w sposób jasny i poprawny, krytyczne podejście do treści, bezpieczne korzystanie z internetu.

Program CEO proponuje ciekawą ofertę, którą można realizować w szkole.

Młodzież miała już okazję uczestniczyć w webinarium na temat "Konstrukcja fabuły w filmach krótkometrażowych".

15 marca gimnazjaliści uczestniczyli w Akcji medialnej, której celem było zapoznanie się z informacjami na temat ochrony prywatności w sieci. Następnie w trzech zespołach wykonywali plakaty. Zespół uczennic w składzie: Agata Oślizło, Aleksandra Wojaczek i Paulina Czernik, zdobył pierwsze miejsce - nagrodę publiczności. Wszystkie prace uczniów można zobaczyć na FB naszej szkoły.

Dziękujemy za pomoc w realizacji tego zadania pani Annie Babiak oraz osobom, które oddały głosy na FB AKCJI MEDIALNEJ.

Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do kampanii społecznej, o której wkrótce będziemy informować.

Założyliśmy blog SŁODZIAKI Z TV PAKI, gdzie będziemy prezentować nasze działania.

Udział w programie WŁĄCZ SIĘ. MŁODZI I MEDIA ma również na celu promocję szkoły i działań młodzieży w mediach.

B. M.

Młodzież naszego gimnazjum w terminie od 8 do 12 grudnia br. brała udział w obozie przygotowanym przez Europejskie Forum Młodzieży w Międzygórzu, na ziemi Kłodzkiej.

Program Euroweek – Szkołą Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.  Obejmował 4 bloki tematyczne: „Praca; praca w grupie”, „Kierowanie”, „Kultury świata” oraz „Europa; stosunki międzynarodowe”.  Zajęcia w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń prowadzone były w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy EFM z Turcji, Meksyku, Filipin, Włoch, Łotwy, Indonezji, Chin, Indii i Kenii.

Udział w programie pomógł uczestnikom w rozwijaniu najbardziej cenionych w obecnej chwili umiejętności społecznych: przewodzenia, autoprezentacji, pracy w grupie oraz poszerzył praktyczną znajomość języka angielskiego.

W trakcie obozu odbyły się wycieczki do Kłodzka oraz Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie mieliśmy okazję wejść na Bramę Wodną i podziwiać panoramę miasta. Zwiedziliśmy również Muzeum Filumenistyczne, które należy uznać za wyjątkowe zarówno w skali kraju, jak i Europy, jest bowiem jedyną w Polsce placówką, która zajmuje się historią niecenia ognia.

Program Euroweek – Szkoła Liderów organizowany jest przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, Together Europe, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Akademią Morską w Szczecinie, przedstawicielami konsulatów, ambasad oraz parlamentarzystów europejskich. 

Uczestnicy obozu: Bartosz Chwila, Jakub Kempe, Paulina Kieś, Bianka Korbel, Milena Mazurek, Dawid Miera, Adrianna Mularczyk, Agata Oślizło, Paulina Procek, Natalia Pypeć, Aleksandra Sobeczko, Magdalena Stępień, Julia Świsulska, Aleksandra Wojaczek, Paulina Wojaczek i Robert Zdrzałek.

Opiekunowie: Monika Dudzik i Beata Grinspek. 

4 grudnia - "DZIEŃ GÓRNIKA" 

W tym dniu była szczególna okazja, aby przybliżyć gimnazjalistom tematykę związaną z historią przemysłu naftowego.

Podczas prezentacji multimedialnej omówiono rozwój przemysłu naftowego w dziewiętnastowiecznej Galicji,

przybliżono sylwetki pionierów oraz zapoznano z zasadami przedsiębiorczości.

DSC05575city 

Uczniowie jeszcze raz zostali zapoznani z zasadami gry

"OIL CITY- gorączka czarnego złota",

a następnie rozpoczęły się rozgrywki.

W role bankierów wcieliły się: pani Monika Dudzik i pani Beata Małek.

Wcześniej uczestniczyły w szkoleniu prowadzonym przez jednego

z autorów gry, panem Sebastianem Wacięgą.

Rozgrywkom gimnazjalistów przyglądał się pan dyrektor Andrzej Mrozek.

 

Pięć spółek w zróżnicowanym składzie

(zarządca, ziemianin, inżynier lub kupiec)

rozpoczęło inwestycje w zależności od poprzedzającego je wydarzenia historycznego dotyczącego ropy naftowej.

Następnie w fazie wydobycia i sprzedaży spółki uzyskiwały zyski lub straty.

 DSC05516CITY

JAK GIMNAZJALISTOM SPODOBAŁA SIĘ GRA?

OTO KILKA WYPOWIEDZI:

"Ciekawa gra, miła atmosfera, uczciwa rywalizacja, edukacja przez zabawę". (NATALIA)

"...gra inna niż wszystkie, ciekawe rozwiązania..." (PAULINA)

"Podobała mi się praca zespołowa..." (ADA)

"... możliwość swobodnego podejmowania decyzji..." (PAULINA)

"Nauczyliśmy sie inwestować.

Były momenty, w których zdarzały sie w drużynie błędy,

jednak wszystkim się podobało". (DANIEL)

"Bardzo wciągnęła mnie ta gra". (ZUZIA)

"Podobały mi się emocje". (MATEUSZ)

Wszystko podobało się graczom z wyjątkiem wylosowanej kropli wody na kosce do gry.

To oznaczało, że woda zalewa miejsce wydobycia ropy naftowej, wosku lub gazu ziemnego.

Zamiast zysku spółka ponosiła straty. Chyba, że wcześniej zainwestowano w pompę do wody...

ZWYCIĘSKA SPÓŁKA "GOLD OIL"

DSC05632 city 

DSC05639a

 

WSZYSCY UCZESTNICY GRY

"OIL CITY - GALICYJSKA GORĄCZKA CZARNEGO ZŁOTA"

DSC05634aa

 

 7 XII ODBYŁY SIE KOLEJNE ROZGRYWKI,

TYM RAZEM "MIKOŁAJKOWE" W KLASIE III A

DSC05643AA

DSC05640A

 

Beata Małek

 

Free Joomla! template by Age Themes